Registrace

Proč se zaregistrovat v knihovně?

Registrace v knihovně není podmínku využití našich služeb. I neregistrovaným uživatelům nabízíme neadresné služby omezené na budovu knihovny- studium dokumentů v knihovně, přístup na internet, informace z katalogu, kopírování.

Registrovaný uživatel však má k dispozici mnohem větší rozsah služeb včetně možnosti vypůjčit si dokumenty domů. Na výběr jsou knihy, mapy, časopisy, zvukové dokumenty, hudebniny, hry a další.

Registrovaný uživatel může také z pohodlí domova ovládat své čtenářské konto, objednávat a rezervovat knihy z knihovního katalogu a využívat naše online služby - eVýpůjčky, vzdálený přístup do databází a Národní digitální knihovny - Díla nedostupná na trhu.

Registrovaným uživatelem se rozumí fyzická či právnická osoba s platným knihovním průkazem a zaplaceným ročním registračním poplatkem. Uživatelé zvukové knihovny a držitelé průkazu ZTP jsou registrováni zdarma.

Časté otázky o registraci

 • Podmínkou registrace je poskytnutí základních osobních údajů a strpění jejich zpracovávání.
 • Při registraci i její obnově uživatel dokládá platný občanský průkaz občana ČR, děti do 15 let přihlášku s písemným souhlasem zákonného zástupce a případně jiné doklady dle typu čtenáře (student, zdravotně znevýhodněný, cizinec, právnická osoba). Postup a podmínky registrace stanoví knihovní řád.
 • Podmínkou registrace je podpis přihlášky a zaplacení registračního poplatku.
 • Plnohodnotnou registraci lze provést při osobní návštěvě nebo online s využitím validovaného účtu mojeID.

Plnohodnotná registrace na dálku je možná pouze s využitím validovaného účtu mojeID. Přesný postup krok po kroku viz níže.

 1. Na www.mojeid.cz si vytvoříte účet mojeID, pomocí zaslaných PINů 1 a 2 ověříte svoje telefonní číslo a mail.
 2. Pomocí PINu 3, který vám přijde do několika dnů domů dopisem, ověříte svou adresu. K bodu 3 lze přejít i před dokončením bodu 2.
 3. Přihlásíte se do svého účtu na mojeID a přejdete na adresu https://mojeid.cz/account/validation/create/
 4. Na zobrazené stránce si tlačítkem vygenerujete PDF soubor s žádostí o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě, kterou si vytisknete a zajdete s ní na kterékoliv pracoviště CZECHPOINT (např. na poště nebo obecním úřadě), kde vás ověří podle vašeho občanského průkazu.
 5. Následně vám přijde e-mail s výzvou k potvrzení validace mojeID.
 6. Přihlásíte se opět do svého účtu mojeID a přejdete na adresu https://mojeid.cz/account/validation/confirmation/
  Zde tlačítkem Validovat účet přes Czech POINT dokončíte proces validace.
 7. Teprve nyní vytvoříte předregistraci do naší knihovny s využitím mojeID. Postup předregistrace: v online katalogu zvolíte Přihlášení pro nové čtenáře – Předregistrace – Předregistrace s mojeID.
 8. Knihovní systém získá během párování účtů z vašeho mojeID veškeré potřebné údaje a informaci o validaci a bude vás považovat za ověřeného čtenáře, který má přístup ke všem typům služeb.
 9. Ve svém čtenářském kontě nyní provedete platbu čtenářského poplatku pomocí platební karty nebo převodem přes platební bránu.
 10. Nyní jste registrovaným čtenářem knihovny a můžete využívat kompletně všechny nabízené služby knihovny, včetně online služeb a služby Zásilka. Můžete si také zdarma a legálně půjčovat e-knihy (tzv. eVýpůjčky).

Registrační poplatek lze zaplatit při osobní návštěvě knihovny. Je možné platit hotově, v ústřední knihovně i všech pobočkách také platební kartou.

Platbu registračního poplatku lze provést také online - platební kartou nebo přes platební bránu přímo ze svého čtenářského konta.

Obrazový návod na zaplacení čtenářského poplatku online.

 • Předregistraci můžete provést online ještě před osobní návštěvou knihovny.
 • Zároveň si můžete ihned zarezervovat vypůjčené dokumenty nebo objednávat ze skladu prostřednictvím online katalogu.
 • Svou registraci dokončíte osobně na kterémkoliv pracovišti služeb.
 • Předregistrace platí 12 měsíců, pokud ji v této době nedokončíte, budou vaše údaje vymazány.
 • Předregistraci provedete vyplněním formuláře, k němuž se dostanete následujícím způsobem: v online katalogu zvolíte Přihlášení pro nové čtenáře – Předregistrace.
 • Svoji předregistraci můžete propojit se svým účtem mojeID. Je-li váš účet mojeID navíc validovaný, můžete se s jeho pomocí plnohodnotně registrovat na dálku, bez nutnosti návštěvy knihovny.

Obrázkový návod k  předregistraci

Návod k předregistraci - krok 1 Návod k předregistraci - krok 2 Návod k předregistraci - krok 3

 • Pokud máte účet mojeID a chcete jej používat pro přihlašování do svého čtenářského konta, můžete si jej s kontem spárovat.
 • Se svým účtem mojeID můžete propojit i svou předregistraci. Je-li váš účet mojeID navíc validovaný, můžete se s jeho pomocí plnohodnotně registrovat na dálku, bez nutnosti návštěvy knihovny.
 • Detailní návod pro validaci účtu mojeID najdete v otázce Jak se zaregistrovat online bez návštěvy knihovny.

Poslední změna: 28.04.2022