eVýpůjčky a audioVýpůjčky

Upozornění pro uživatele aplikace eReading

Byla ukončena podpora aplikace eReading. Pro využívání eVýpůjček a audioVýpůjček je k dispozici nová aplikace Palmknihy. Vaše přihlašovací údaje zůstávají totožné.

Seznam audioVýpůjček v katalogu

Seznam eVýpůjček v katalogu

 • Elektronické knihy (eKnihy) a audioknihy (eAudio) si můžete půjčit přes knihovní katalog.
 • Služba je poskytována zdarma registrovaným uživatelům od 15 let s platnou registrací (tj. zaplaceným registračním poplatkem).
 • eKnihy a eAudio lze číst/poslouchat na mobilních zařízeních (tabletech, chytrých telefonech apod.) s operačními systémy Android (verze 4.4 a vyšší) a iOS (verze 11 a vyšší) pomocí aplikace Palmknihy pro Android 5 a vyšší popř. pro Android 4.4 a starší čtečky nebo iOS.
 • Nelze použít běžné čtečky (např. Kindle, PocketBook) ani ke čtení/poslechu nelze použít počítač nebo notebook. Aplikaci Palmknihy lze nainstalovat na hardwarové čtečky knih se systémem Android (např. zařízení ONYX, C-TECH, inkBook, Energy Sistem atd. ).
 • Ověřte si, prosím, na palmknihy.cz, zda bude na Vašem zařízení aplikace fungovat, typy aktuálně podporovaných čteček se mohou průběžně měnit, což knihovna nemůže nijak ovlivnit.
 • Připojení k internetu je potřeba pouze v okamžiku stažení eKnihy nebo eAudio do zařízení (většinou několik vteřin), poté už můžete číst/poslouchat offline.
 • Délka výpůjčky je 31 dnů, po uplynutí této doby se eKniha/eAudio automaticky smaže, výpůjční lhůtu není možné zkrátit ani prodloužit. Nestihnete-li eKnihu dočíst nebo eAudio doposlouchat, můžete si je půjčit znovu následující den.
 • Jeden uživatel může mít půjčeno současně maximálně 5 elektronických výpůjček v libovolné kombinaci eKnih nebo eAudio.
 • Stejnou eKnihu nebo eAudio si může vypůjčit více uživatelů současně.
 • Své eVýpůjčky a audioVýpůjčky můžete číst/poslouchat na více zařízeních současně.
 • eKnihy pro eVýpůjčky i eAudio pro audioVýpůjčky poskytuje dodavatel Palmknihy s.r.o., jejich množství a výběr knihovna nemůže ovlivnit.

Co potřebuji k eVýpůjčce nebo audioVýpůjčce?

 • Být registrovaným čtenářem knihovny se zaplaceným registračním poplatkem.
 • Mít ve čtenářském kontě v knihovně zadanou e-mailovou adresu. Můžete si zkontrolovat, zda adresu v kontě máte, případně si ji sami zadat nebo změnit.
 • Stáhnout si do svého mobilního zařízení aplikaci Palmknihy pro Android nebo iOS a zaregistrovat se v ní se stejnou e-mailovou adresou jako ve čtenářském kontě v knihovně. Stažení aplikace i registrace jsou zdarma.

Návody

Obrázkový návod ke hledání a půjčování eKnih v knihovním katalogu

Obrázkový návod ke hledání a půjčování eAudio v knihovním katalogu

Často kladené dotazy

Smartphone s obálkami eVýpůjček

Lhůta 31 dnů se počítá od okamžiku stažení eKnihy/eAudio přes aplikaci do zařízení nebo od okamžiku vypůjčení v katalogu?
Od okamžiku vypůjčení v katalogu.
Můžu eVýpůjčku/audioVýpůjčku předčasně vrátit?
Ne.
Když nestihnu eKnihu dočíst nebo eAudio doposlouchat, můžu si je hned po uplynutí lhůty půjčit znovu?
Můžete si je půjčit následující den po uplynutí výpůjční lhůty.

Započítávají se eVýpůjčky a audioVýpůjčky do celkového počtu mých výpůjček?
Ano. Současně je možné mít celkově až 25 výpůjček, z toho 5 elektronických.

Můžu číst/poslouchat půjčené eKnihy/eAudio na počítači?
Ne, lze je číst/poslouchat pouze na zařízeních se systémem Android či iOS nebo na některých čtečkách s operačním systémem Android.
Můžu číst půjčené eKnihy na čtečce Kindle?
Ne, z e-inkových čteček lze e-knihy číst pouze na čtečkách, na kterých je operační systém Android a umožňují instalovat aplikace třetích stran nebo už je na nich aplikace Palmknihy nainstalovaná při nákupu.

eVýpůjčku nebo audioVýpůjčku v katalogu musím udělat na zařízení, na kterém pak chci eKnihu číst nebo eAudio poslouchat?
Ne, není to třeba, eVýpůjčku i audioVýpůjčku můžete provést v online katalogu knihovny z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu (např. vašeho mobilního telefonu, počítače, tabletu). V katalogu knihovny je třeba být přihlášen uživatelským jménem a heslem.
Musím být při čtení eKnih nebo poslouchání eAudio připojen k internetu?
Ne, připojení je potřeba jen při stažení eKnihy/eAudio, pro čtení/poslech už ne.
Půjčují se v knihovně i čtečky eKnih?
Ne. Půvab eVýpůjčky spočívá v její okamžité dostupnosti kdykoli a odkudkoli se svým zařízením. Čekání ve frontě mnoha rezervací na čtečku by tento princip popíralo.
Některé knihy s eVýpůjčkou jsou v katalogu označeny jako "eKnihy" a některé jako "Knihy" - jaký je v tom rozdíl?
Jako eKnihy jsou označeny ty tituly, které nemáme v tištěné podobě a jsou k dispozici pouze ve formě eVýpůjčky. Jako Knihy jsou označeny ty, které máme i v tištěné podobě, a navíc je u nich možnost eVýpůjčky.
Některé zvukové dokumenty s audioVýpůjčkou jsou v katalogu označeny jako "eAudio" a některé jako "Zvukové dokumenty" - jaký je v tom rozdíl?
Jako eAudio jsou označeny ty tituly, které nemáme ve fyzické podobě a jsou k dispozici pouze ve formě audioVýpůjčky. Jako Zvukové dokumenty jsou označeny ty, které máme i ve fyzické podobě, a navíc je u nich možnost audioVýpůjčky.
Je možné si audioVýpůjčky půjčit ihned po vydání?
Ano, pro audioVýpůjčky na rozdíl od fyzických CD disků neplatí ochranná devítiměsíční lhůta, je tedy možné si je vypůjčit okamžitě po vydání CD.

Poslední změna: 23.02.2024