3D tisk

3D tiskárna 

Objednat 3D tisk

V ústřední knihovně nabízíme veřejnosti možnost 3D tisku pro nekomerční účely. Vlastníme dvě tiskárny Original Prusa i3 MK3S, které jsou umístěny u centrálního pultu ve 3. podlaží. Maximální velkost tiskové podložky (a tedy šířka a hloubka výrobku) je 25 x 25 cm. Jako filament používáme PLA, což je nejčastěji používaný filament. Je velmi pevný, snadno se z něj tiskne a lze jej biologicky rozložit.

Co je 3D tisk?

3D tisk je aditivní výrobní proces, předmět vzniká postupným přidáváním materiálu. Vlákno (filament), obvykle z plastu, se zahřívá a taje. Tiskárna pak skládá vrstvy filamentu na sebe a postupně vytváří objekt.

Pravidla 3D tisku

 • Modely pro 3D tisk si uživatel zajišťuje sám. Můžete využít modely k volnému stažení nebo si vytvořit ve speciálním programu model vlastní.
 • Za design výrobku je zodpovědný zadavatel a případné konstrukční vady modelu vedoucí k nekvalitnímu tisku nejsou vinou knihovny.
 • Návrh pro tisk pošlete ve formátu STL prostřednictvím objednávkového formuláře. Pro tisk předmětu z více tiskových souborů zašlete každý tiskový soubor samostatnou objednávkou.
 • Před tiskem se dohodnete s knihovníkem na požadované velikosti, barvě, termínu vyzvednutí hotového tisku a ceně.
 • Model tiskneme zároveň jen v jedné barvě, nabídka barev se může průběžně měnit.
 • Základní nabídka barev:

  Filamenty pro 3d tisk

  Nabídka dražších filamentů:

  Filamenty pro 3d tisk

 • O přijetí zakázky rozhoduje knihovník. Netiskneme modely, které jsou v rozporu s legislativou ČR a EU včetně autorského práva, dále sexuálně explicitní materiál, padělky, zbraně (včetně rekvizit, doplňků nebo hraček) a modely obscénní nebo jinak nevhodné pro prostředí knihovny.
 • Termín vyzvednutí se odvíjí od časové náročnosti konkrétního modelu a počtu aktuálně zadaných zakázek.
 • Tiskneme pouze během provozní doby knihovny. Nedokážeme tedy vytisknout velmi velké modely, u kterých je doba tisku delší než 5 hodin.
 • Služba není samoobslužná, tiskárnu obsluhují jen knihovníci.

Ceník 3D tisku

Paušální poplatek 20 Kč + cena spotřebovaného materiálu (filamentu) za každý započatý metr 3 Kč, u vybraných (dražších) materiálů 5 Kč. Při tisku předmětu z více tiskových souborů se paušální poplatek hradí za každý díl.

Tipy pro vás

Pokud s 3D tiskem teprve začínáte, doporučujeme stáhnout si již hotový model:

thingiverse.com 

prusaprinters.com

pinshape.com

myminifactory.com

youmagine.com

Vlastní modely si můžete vytvořit v těchto programech:

tinkercad.com (program funguje online bez nutnosti instalace)

freecadweb.org (program je nutno nainstalovat)

Na YouTube najdete návody, které Vás provedou prvními kroky.

Co si můžete vytisknout

Využití 3D tisku je opravdu široké – můžete tisknout nejrůznější modely, přívěsky na klíče, figurky z her a filmů, ale také potřeby pro domácnost (háčky, zarážky, krytky, náhradní díly), ztracené komponenty k deskovým hrám nebo hračkám, stojánky na mobil, vykrajovátka na cukroví, ozdobné zápichy do dortů apod.

Kontakt

Své dotazy nám pište na e-mail: 3dtisk [at] kfbz.cz

Poslední změna: 15.03.2023