Literární jaro Zlín 2022

16.03.2022 - 29.04.2022
Festival autorských čtení a besed se spisovateli

PŘEHRÁT VIDEOSESTŘIH

Srdečně zveme všechny příznivce knih a literatury na Literární jaro Zlín 2022.
Letošním ročníkem festivalu s podtitulem Na krásné modré Dřevnici se připojujeme k oslavám 700. výročí první písemné zmínky o Zlínu a současně vzdáváme hold zlínskému spisovateli a zakladateli festivalu, Antonínu Bajajovi.

Záštitu nad festivalem převzali Jiří Dědeček, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu, dále paní Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje a Pavel Stojar, náměstek primátora statutárního města Zlína. 
Partnery festivalu jsou 14|15 BAŤŮV INSTITUT, Zlínský kraj, Statutární město Zlín, Filharmonie Bohuslava Martinů, nakladatelství HOST, Větrné mlýny, Odeon a firma ORIS Plus.

Program:

Březen

16. 3. 17.00
2. podlaží budovy 15, kavárna
Josef Holcman: Třetí cesta
Spisovatel, divadelník a právník Josef Holcman uvede svou nejnovější knihu Třetí cesta. Moderuje Martin Pášma. Hudební doprovod Mužáci ze Zlína.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč
 

22. 3. 17.00
Galerie Václava Chada, Zámek Zlín
Karel Machálek Zlín: Ze Zlína do Paříže a zpět
Vzácným hostem festivalu bude světově významný zlínský rodák - malíř, sochař, grafik a básník Karel Zlín, žijící od roku 1976 trvale v Paříži. Uvede Pavel Petr. Hudební doprovod Amelia Tokarska, harfa.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

 
23. 3. 17.00
2. podlaží budovy 15, kavárna
Literární tržnice v knihovně
Tvorbu (nejen) ze Zlínské literární tržnice představí autoři Milan Libiger, Vladimír Cetkovský, Jiří Pejla a Vít Kolmačka za hudebního doprovodu progresivně znějícího folkového tria Žamboši.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč
 
30. 3. 17.00
2. podlaží budovy 15, kavárna
Miroslav Černý: Pod zlínským rynkem
Hudebně-poetický pořad; vypravování o minulosti předbaťovského Zlína od pravěku až po poslední zlínskou šlechtu. Autorské čtení a vlastní hudební produkce s přáteli.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

5. 4. 17.00
Knihovna Jižní Svahy, Okružní 4699, 76005 Zlín
Benjamin Kuras: Zlín z duše nevyprcháŘíká zlínský rodák spisovatel Benjamin Kuras, jenž sice ve Zlíně strávil jen svoje první tři roky, ale ducha Zlína baťovské rodiny si nese celý život jako měřítko tvořivosti, pracovitosti a svobody vyrovnávané odpovědností. Ty mu pomohly se ve svých oborech (rozhlas, divadlo, žurnalistika) prosadit i v londýnské emigraci, kde od roku 1968 řadu let pracoval v české redakci BBC a napsal přes tucet anglických her inscenovaných v 5 zemích. Od roku 1990 přiživuje českou žurnalistiku a publicistiku tématy často kontroverzními, ale vždy okořeněnými humorem. Vydal přes 40 knih a více než 3000 článků archivovaných na Neviditelném psu.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

20. 4. 17.00
2. podlaží budovy 15, kavárna
Jaroslav Kovanda: Legenda o Svedrupovi + Zlínský dekameron
"Někteří o mně tvrdili, že jsem básník s bítnickými kořeny na Slovácku, ale já se spíš cítím jako Zlíňák a plebejec. A čím jsem starší, tím víc Letná - Baťa - Zlín jako by ze mne vyplouvaly na povrch. V básních, prózách, a protože jsem i výtvarník, tak i v obrazech." Nositele Ceny města Zlína, malíře, básníka, prozaika a sochaře - Jaroslava Kovandu uvede Pavel Petr.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

27. 4. 17.00
2. podlaží budovy 14, stálá expozice KGVU
Marek Jan Vilímek: Mne proto polituj, že stále ještě váhám na samé hranici své touhy nesmírné
Jako by v samém středu života tkvěl jistý rozpor. Čím více se k němu blížíme, stává se ryzejší - až k nepřežití. Důsledkem bouří je velký klid. Ano i ne.
Básník a člen Řádu menších bratří, františkánů, Marek Jan Vilímek bude číst z dosud vydaných sbírek i novější tvorby. Pořadem provede básník Pavel Petr za doprovodu Horňácké muziky z Velké nad Veličkou s primášem Petrem Kubíkem v tradiční hudecké sestavě se sólovým zpěvákem Jožkou Slovákem.  
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

29. 4. 17.00
2. podlaží budovy 15, kavárna
Zlínský literární řetěz
Ukázky z per zlínských autorů představí Josef Kvasnička (Česká televize), Marie Vojtěchová Vančurová a Gustav Řezníček z Městského divadla Zlín, Nikola Hauerlandová (TVS) a Jan Kaňka (ředitel KKFBZ).
Hudebně doprovodí houslové duo: Pavel Mikeska (koncertní mistr Filharmonie Bohuslava Martinů) a Alena Strojilová.
Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč

Poslední změna: 17.05.2022