Zlínská knihovna ocenila Tátu čtenáře

Vyhlásili jsme své nejlepší čtenáře roku. Letos to jsou tatínci.
Ocenění tatínci Pavel Brázil a David Řehák (vlevo) a člen Rady města Zlína Pavel Stojar (uprostřed)

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně vyhlásila své nejlepší čtenáře roku. Kampaň, ve které knihovna hledala Tátu čtenáře, začala už v lednu 2015. Veřejnost dostal možnost nominovat svého tatínka čtenáře. V březnu pak byl z desítky nominovaných vylosován vítěz David Řehák. Soutěže se mohl zúčastnit každý tatínek s platnou roční registrací do krajské knihovny, který má nezletilé dítě a je aktivním čtenářem.

Druhého tátu čtenáře vybírali knihovníci. Ti hodnotili „aktivitu“ tatínků, kteří chodí se svými dětmi do dětského oddělení. Titul Táta čtenář od nich získal Pavel Brázdil, který před jedenácti lety začal chodit do knihovny s prvorozeným synem Jakubem. „V knihově Jakubovi pravidelně četl, hrál si s ním a povídal, prohlíželi si knihy. V roce 2007 dostal průkaz do knihovny druhý syn Vojta. Do třetice se Brázdilům opět narodil chlapec, pojmenovali ho Václav, a také on dostal od svého tatínka v roce 2013 průkaz do knihovny. Po všechny ty roky si kluci Brázdilovi odnášeli domů ke společné četbě vždy maximální počet výpůjček. Každý měsíc to bylo pětadvacet knih,“ uvedla vedoucí oddělení pro děti Jana Hoferková z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

A co ocenění tatínci se svými dětmi nejraději čtou? Jak uvedl David Řehák, s dcerou Barborkou si nejvíc oblíbili knížku Jak vycvičit draka, rádi mají taky Harryho Pottera. Pavel Brázdil a jeho tři synové Jakub, Vojtěch a Václav všem doporučují knihu Maurice Sendaka Tam, kde žijí divočiny.

Slavnostní vyhlášení Táty čtenáře se v Krajské knihovně Františka Bartoše konalo v pátek 27. března během Večera s Andersenem. Ceny tatínkům předal člen Rady města Zlína Pavel Stojar a zástupce ředitelky Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka. Knižní dary pro oba Táty čtenáře věnovalo vydavatelství KNIHA ZLÍN.

 

Tradice oceňování nejlepších čtenářů vznikla v českých knihovnách v roce 2011. Čtenáři ocenění v jednotlivých městech a krajích putují do celostátního kola a celostátní Čtenář roku je každoročně vyhlášen při předávání cen Magnesia Litera.

Proč se kampaň letos zaměřila právě na tatínky? Tátové svým dětem totiž málo čtou. Více než polovině dotázaných dětí čte nejčastěji knížku jejich maminka (58 %) a na druhém místě byla jmenována babička (19 %). Na úplném chvostu tabulky se objevili tátové, kteří svým dětem čtou pouze v 16 % případů! Na druhé straně platí, že děti, kterým četli tátové, mají velmi pozitivní vztah ke čtení. Čtením se svým dětem přibližujeme a tátové by tak měli této příležitosti využívat mnohem častěji.

Poslední změna: 15.04.2015