XIX. Seminář knihoven paměťových institucí Zlínského kraje

17.12.2020,
09:00 - 12:30
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci s Knihovnou Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vás zvou na XIX. Seminář knihoven paměťových institucí Zlínského kraje

Datum: 17. prosince 2020

Místo konání: online seminář

Videozáznam ze semináře najdete zde: https://youtu.be/AQydHp2sLNw

Program

  • 9:00     

Zahájení – Ing. Jan Kaňka, ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně

Dějiny čtení a o čem se v nich lze poučit pro naši dobu – Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M.A., Ústav pro českou literaturu AV ČR / Představení knihy Kulturní vetřelec - dějiny čtení (kalendárium) (2020).Co dějiny čtení ukazují? Jsou vůbec možné? Čtení jako civilizační (ne)samořejmost. Hlavní zlomy, které dějiny čtení přinesly.

Švédská knižní kořist a Česká knižní kultura v portálu Knihověda.cz – PhDr. Lenka Veselá, Ph.D. Knihovna Akademie věd ČR / Zmapování knih odvezených Švédy za třicetileté války a prezentace obsahu portálu https://www.knihoveda.cz/ - dějiny české knižní kultury do roku 1800.

  • 10.30  přestávka
  • 10:45  

Tvořivá práce s historickými prameny ve škole- zkušenosti z vývoje a testování aplikace Historylab – Mgr. Vojtěch Ripka, Ph.D., Ústav pro studium totalitních režimů / Prezentace zkušeností s aplikací Historylab vyvinutou pro využití ve školách (od 2. stupně ZŠ).

Kořeny poznání Antonína Václavíka – PhDr. Blanka Petráková, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně - Muzeum luhačovického Zálesí / Přednáška proběhla ke stému výročí otevření Muzea luhačovického Zálesí, vztahující se k osobnosti jeho zakladatele a významného moravského etnografa rodem z Pozlovic, Antonínu Václavíkovi.

 Diskuse, různé (informace o novinkách v ediční činnosti institucí, služby DNNT, Získej, Zpřístupnění digitalizovaných dokumentů z Národní digitální knihovny aj.)

  • 12:30  Předpokládané ukončení semináře

Přihlášení prosím proveďte přes přihlašovací formulář 

Informace: Ing. Jana Tomancová, tomancova [at] kfbz.cz, 573 032 509

Mgr. Zuzana Zendulková, zendulkova [at] kfbz.cz, 573 032 508, 730 581 102.

 

Poslední změna: 05.01.2021