Tři knihovny ze Zlínského kraje uspěly v celostátní soutěži o nejlepší web

Ocenění putují do Zlína, Vsetína a Valašského Meziříčí.
Vítězové soutěže Biblioweb 2015

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již šestnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 18. 2. 2015 až 9. 3. 2015 zhodnotila odborná porota webové stránky 39 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.

V této konkurenci uspěly hned tři knihovny ze Zlínského kraje. V kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel získala druhé místo Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. V kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně a na třetím místě ve stejné kategorii skončila Městská knihovna ve Valašském Meziříčí.

Hodnocení proběhlo dvoukolově. Sítem 1. kola, v němž se testovalo splnění základní úrovně přístupnosti a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 34 knihoven. Ve 2. kole bylo hodnoceno devět kritérií: kvalita obsahu stránek, aktuálnost stránek, design stránek, možnosti komunikace stránek s uživatelem (dostupnost kontaktních údajů, jazykové verze webu, online služby, kontaktní formuláře, informační maily, sociální sítě, podpora RSS apod.), bonusová kategorie (přítomnost nadstandardních informací a funkcí – dotazníky, ankety, podpora responzivního designu a další), sympatie poroty (celkový dojem webové prezentace, netradiční nápady webových služeb), kvalita písemné koncepce webu, test reakce na dotazy,

přístupnost stránek pro handicapované uživatele. Maximum bodů od jednoho hodnotitele bylo 55. Spolu s kritériem pro přístupné webové stránky mohla knihovna docílit až 233 bodů.

 

V kategorii knihoven v obcích nad 30 tisíc obyvatel zvítězila Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem se ziskem 195 bodů (absolutní vítěz), na druhém místě skončila Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (181 bodů). Třetí příčku obsadila Městská knihovna v Přerově (176 bodů).

 

V kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně se 194 body (druhá v celkovém pořadí) před Městskou knihovnou v Litvínově (190 bodů tj. 3. v celkovém pořadí) a Městskou knihovnou ve Valašském Meziříčí (176 bodů).

 

V kategorii knihoven v obcích do 15 tisíc obyvatel si vítězství odnesla knihovna města Petřvald (172 bodů). Druhá v pořadí byla Městská knihovna Hradce nad Moravicí, která získala pouze o bod více (166 bodů) než Městská knihovna Dačice (165 bodů).

Absolutním vítězem v letošním ročníku soutěže Biblioweb se součtem 195 bodů stala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem.

 

Městská knihovna Litvínov dostala pouze o bod méně v celkovém hodnocení, nicméně měla letos nejvíc přístupné webové stránky, získala 9 bodů z 10. a byla oceněna zvláštní cenou Blind Friendly za nejlepší bezbariérový web knihovny. Sympatie porotců (19 z celkových 20 bodů v kategorii Sympatie komise) získala Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

 

Letos pojedenácté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Knihovna U Mokřinky z obce Mokré, která získala 977 hlasů.

 

Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2015 se uskutečnilo 13. 4. 2015 na konferenci ISSS 2015 v Hradci Králové. Ceny ve formě poukázek na částku 10 000,- Kč na nákup informačních technologií vítězným knihovnám věnovala Asociace krajů ČR, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj, Ústecký kraj. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR podpořil cenu veřejnosti částkou 5 000,- Kč. Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem a Masarykova veřejná knihovna Vsetín získávají navíc od firmy SUWECO poukázky na roční odběr časopisů dle vlastního výběru.

 

Fotografie na - http://www.isss.cz/art.asp?id=992

 

Poslední změna: 15.04.2015