Severská literatura v českých překladech

05.10.2022,
09:00 - 13:00
Přednáška představí knihovníkům významné české překlady severské literatury.

Zaměří se na čtenářsky oblíbené tituly literárního kánonu i současné literatury a poradí, jak se zorientovat ve hlavních soudobých trendech a žánrech ze Severu, jakými jsou krimi, „severské podivno“, humoristická literatura nebo historický román. Severskou literaturou je míněno především pět národních literatur zemí evropského Severu, tedy Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Přednáška přinese také zajímavosti o knižní politice a působení knihoven v těchto zemích a situaci na českém knižním trhu ve vztahu k severským literaturám. Neopomene zmínit ani práci překladatelů ze severských jazyků či tipy, kde v případě zájmu hledat další informace.

Přihlášení, prosím, proveďte přes přihlašovací formulář.

Datum: středa 5. října 2022

Čas: 9:00 - 13:00

Místo: sál B, v 15. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU

Lektoři: Mgr. Jitka Jindřišková a Mgr. Michal Švec (Skandinávský dům)

Cena: 160 Kč

Více informací: PhDr. Zuzana Svobodová, tel. 730 581 102, e-mail: svobodova [at] kfbz.cz

 

Jitka Jindřišková vystudovala obor Norský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě. Působí jako překladatelka z norštiny, externí literární redaktorka, recenzentka serveru iLiteratura.cz a vedoucí literárního projektu Skandinávského domu.

Michal Švec vystudoval obor Finská filologie na Univerzitě Karlově. Působí jako literární a audiovizuální překladatel z finštiny, externí literární redaktor, turistický průvodce, lektor finštiny a předseda Skandinávského domu.

Poslední změna: 27.09.2022