Příběhy našich sousedů

23.05.2024, 16:00
Závěrečná prezentace vzdělávacího projektu, ve kterém se žáci z deseti škol ze Zlínska zapojili do intenzivní půlroční práce, během které vytvořili poutavé rozhlasové a filmové reportáže odkazující na historické bohatství našeho regionu.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se ve čtvrtek 23. května od 16 hodin stane dějištěm závěrečné prezentace vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Tento mimořádný projekt organizace Post Bellum odhalí příběhy jedenácti pamětníků ze Zlína a Francovy Lhoty, kteří byli svědky klíčových událostí 20. století. 

Žáci ze základních škol se zapojili do půlročního úkolu, při kterém ve spolupráci se svými učiteli, zástupci Post Bellum a odborníky z praxe, vytvořili poutavé rozhlasové a filmové reportáže. Projekt není pouze výukovým programem. Je to cesta, po které se vydávají mladí dokumentaristé, aby zachytili osudy pamětníků, které by jinak upadly v zapomnění.

Mezi těmito příběhy je i příběh paní Erny Gronichové (roz. Winterové) z Malenovic u Zlína. Pochází z obce Malá Morávka, kde rodiče vlastnili hospodářství s jedenadvaceti hektary zemědělské a lesní půdy. Její otec měl za války potíže s nacisty, přesto ho v dubnu 1946 nezařadili do odsunu Němců, jelikož o něm řekli, že je „potřebný“. Za měsíc a půl se však museli vystěhovat, protože dům si vyhlédl jeden z nových osadníků. Tehdy dokonce nesměli dojíst připravený oběd. Nový majitel dům tak zplundroval, že ho o deset let později strhla ženijní vojska československé armády. Více prozradí žáci ze ZŠ Zlín, třída Svobody.

Zazní také příběh paní Boženy Benešové, která během druhé světové války přišla o oba rodiče. Po nelehkém dětství a dospívání v nuzných poměrech se její život začal obracet k lepšímu, když potkala svého muže. Ten však odmítl vstoupit do komunistické strany. Jaké byly následky jeho rozhodnutí, představí žačky ZŠ Zlín, Křiby.

Odpolednem provede Martin Pášma, o hudební doprovod se postará Základní umělecká škola Zlín – Jižní Svahy. 

ústřední knihovna, Vavrečkova 7040, Zlín | kavárna

vstup zdarma

Post Bellum je nezisková organizace, která se zabývá zaznamenáváním a archivací vzpomínek pamětníků významných historických událostí. Z těchto materiálů připravuje výstavy a spolupracuje s nejrůznějšími médii na výrobě dokumentárních pořadů. V archivu Paměť národa zveřejňuje svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Tvoří pořad Příběhy 20. století, pořádá výstavy, vydává knihy a realizuje vzdělávací projekty. Jedním z nich jsou právě Příběhy našich sousedů, osvětlující životní příběhy pamětníků, kteří byli svědky klíčových událostí 20. století.

 

Poslední změna: 24.04.2024