PAVEL HAJNÝ: JAN BAŤA - ZNÁMÝ NEZNÁMÝ; JAN BERÁNEK: PÁTRÁNÍ PO SILVESTROVI - ZRUŠENO

26.10.2020, 17:00
Beseda s autory nad knižními novinkami s autogramiádou
PAVEL HAJNÝ: JAN BAŤA - ZNÁMÝ NEZNÁMÝ;  JAN BERÁNEK: PÁTRÁNÍ PO SILVESTROVI

Jan Beránek pátral v Singapuru po svém baťovském strýci, Pavel Hajný ve světě po Janu A. Baťovi. Přijměte pozvání na besedu s autory nad knižními novinkami s autogramiádou, která se uskuteční 26. října 2020 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně od 17 hod.

2. podlaží budovy 15, sál B

Zdarma

Spisovatel a scenárista Pavel Hajný zcestoval baťovský svět a po knihách Marie Baťová - první dáma Zlína, a Tomáš Baťa zblízka věnoval další i Janu Antonínovi – letošní novinku Jan Baťa - známý neznámý. Kniha vypráví jeho životní příběh od samého začátku, vraždy neznámého ševce, jíž začal celý příběh Baťů, přes hrdinovo dětství a učňovská léta u bratra Tomáše až k odchodu do USA a novým začátkům v Brazílii, v pralesích, které kolonizoval a osídlil tisíci migrantů. Vedle dosud nepublikovaných fotografií přináší kniha i dokumenty, pro něž byl odsuzován, včetně dosud zpochybňovaného plánu na přesídlení republiky do Patagonie, nebo dopisů, které si vyměňoval s bratrem. Oproti řadě již vydaných knih o Janovi, i těch, jež napsal sám, se nová publikace liší ve své celistvosti, předchozí knihy často doplňuje, přináší varianty někdy i jednostranných pohledů. Je šancí, jak Jana pochopit i v rolích, do nichž se dostal ne vždy jen vlastní vinou.

Silvestr Němec se narodil v jihomoravských Vémyslicích a v devatenácti odjel s Baťou do Singapuru, kde ho zastihla válka a Silvestr tam jako dobrovolník zahynul v boji proti japonské invazi v únoru 1942. Naším režimem opomenut, oceněn jen Brity, zůstal Silvestr v paměti rodiny jen na fotografii. Autor knihy Pátrání po Silvestrovi, Jan Beránek zasvětil osudům svého prastrýce i jeho dramatické smrti řadu let a takřka detektivní pátrání ho přivedlo do archivů ve Zlíně, Znojmě, Praze, Londýně i v Singapuru. Dík pamětníkům shromáždil nespočet unikátních fotografií i dosud neznámých dokumentů, včetně deníků a vzpomínek někdejších singapurských baťovců. Kniha tak zachycuje důvěrně nejenom osudy Silvestra ale i podmínky, za jakých vyrážely stovky baťovců do exotické ciziny, včetně osudů našich dalších krajanů v Singapuru těsně před začátkem a během kruté války.

 

 

Poslední změna: 15.10.2020