Noc literatury

22.09.2021, 18:00
Historicky poprvé také ve Zlíně!

Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je NOC LITERATURY, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. Letos bude mít díky Krajské knihovně Františka Bartoše svou premiéru také ve Zlíně.

Ve středu 22. září otevře své brány literatuře a veřejnosti vila Jana Antonína Bati – sídlo Českého rozhlasu Zlín, sklepení Zlínského zámku a malírna Městského divadla Zlín. Čtení budou probíhat paralelně – na všech místech se začíná v 18.00, ukázky se opakují vždy v hodinových intervalech až do 23.00. Návštěvníci si sami volí pořadí míst, která během večera navštíví. Úryvky současné evropské literatury interpretují skvělí herci Městského divadla Zlín a další osobnosti. Setkat se můžete s Helenou Čermákovou, Pavlem Leicmanem, Romanou Julinovou, Matějem Štruncem, Blankou Kovandovou, Annou Randárovou, Petrem Nýdrlem nebo s ředitelem zlínského divadla Petrem Michálkem. 

Představeny budou texty knih současných autorů z Ukrajiny, Dánska, Polska, Velké Británie, Rakouska, Německa a Belgie. Chybět nebude ani soutěž. Každý, kdo navštíví všechna tři stanoviště a nechá si orazítkovat kartičku, kterou odevzdá na poslední destinaci, obdrží dárek od Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a jejích partnerů a zároveň se dostane do slosování o piknikovou deku, dvě volné vstupenky na představení Městského divadla Zlín Pýcha a předsudek či originální dárky od Českého rozhlasu Zlín a Galerie Václava Chada.

Stanoviště:
Vila Jana Antonína Bati – Český rozhlas Zlín
Adresa: Osvoboditelů 187, 760 01 Zlín
Interpreti: Helena Čermáková, Matěj Štrunc
Knihy: Taras Prochasko: Jetotak, Sara Stridsbergová: Antarktida lásky

Zámek Zlín - sklepení
Soudní 1, 760 01 Zlín
Interpreti: Anna Randárová, Romana Julinová, Petr Nýdrle
Knihy: Helle Helle: Ony, Anna Burnsová: MlíkařJakub Żulczyk: Oslněni světlem
 
Městské divadlo Zlín - malírna (vstup ze zadní strany divadla jako do Dílny nebo Studia Z)
tř. Tomáše Bati 4091, 760 01 Zlín
Interpreti: Pavel Leicman, Blanka Kovandová, Petr Michálek
Knihy: Daniel Wisser: Královna hor, Mariana Leky: Co je odtud vidět, Tom Lanoye: Třetí svatba

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci se Sdružením národních kulturních institutů zemí EU, zahraničními zastupitelskými úřady a nakladatelstvím Labyrint. Hlavním cílem je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na důležitost multilingualismu a význam překladů z velkých i menších jazyků. Od počátku projektu v roce 2006 se do něj každoročně zapojuje více a více měst, letos je jich již více než 70 po celé České republice.

Noc literatury ve Zlíně je realizována pod záštitou náměstka primátora statutárního města Zlína Pavla Brady, za podpory Zlínského kraje a ve spolupráci s Českým rozhlasem Zlín a Městským divadlem Zlín.

Vstup zdarma

Ke stažení: 

Poslední změna: 27.09.2021