Místo vědce generálem

Historik Pavel Šrámek přiblíží osudy moravských generálů z 1. světové války.

Ve středu 24. září 2014 od 17 hodin, začíná cyklus besed Rozumíme historii?!, který připravuje Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci se Státním okresním archivem Zlín-Klečůvka. Přednáška Mgr. Pavla Šrámka, Ph.D. ze Státního okresního archivu Zlín „Místo vědce generálem“ vás seznámí s osudy celé řady osobností našeho regionu, kterým zásadně změnila život první světová válka. Půjde například o generála Vladimíra Kajdoše, rodáka z Němčic u Holešova, který se stal II. zástupcem náčelníka Hlavního štábu československé armády a na podzim 1938 dokonce i ministrem, o generála Miroslava Tomáše Miklíka, rodáka z Kunovic, který dosáhl funkce I. zástupce náčelníka Hlavního štábu československé armády, chybět nebude samozřejmě napajedelský rodák generál Josef Šnejdárek.

První světová válka je hlavním tématem několika výstav a besed, které pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně v druhé polovině roku 2014. Ve čtvrtek 11. září začíná ve čtvrtém podlaží 15. budovy Baťova institutu výstava 1. Světová válka ve sdělení zřízenectvu firmy T. & A. Baťa z roku 1918 a potrvá až do 30. října. Podklady k výstavě jsou čerpány z Digitální knihovny Krajské knihovny Františka Bartoše. O pár týdnů později, 22. září, na ni naváže další tématická výstava 1. světová válka (1914 – 1918) v české a světové literatuře. Návštěvníci knihovny se ve vitrínách ve třetím a čtvrtém podlaží seznámí s Velkou válkouprostřednictvím českých prozaiků a básníků. Vystaveny budou ukázky textů s válečnou tematikou. Interaktivní část výstavy ve čtvrtém podlaží se bude věnovat i „zákopové válce“. Lidé budou mít za úkol přečíst si ukázky a správně je přiřadit k vystaveným knihám.

Ve spolupráci se Státním okresním archivem ve Zlíně zahajuje knihovna opět od září cyklus besed Rozumíme historii?! Pravidelná středeční setkání tentokrát připravil historik Pavel Šrámek, který v sále B knihovny vystoupí 24. září od 17.00 se zmiňovanou přednáškou nazvanou Místo vědce generálem

Ve středu 29. října se bude konat beseda Smrt v hotelu Metropol. Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR v Praze se bude věnovat aktivitám Tomáše Garrigue Masaryka za první světové války. Připomene, že budoucí československý prezident byl před válkou zvolen poslancem za valašská města, že se při svých cestách za války několikrát ocitl v ohrožení života a pokusí se odpovědět na otázku, co by se stalo, kdyby Masaryk v Rusku v roce 1917 přišel o život. Podzimní cyklus besed uzavře 12. listopadu Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu v Praze s besedou Na křídlech Velké války. Hovořit bude o letcích z českých zemí, kteří v první světové válce bojovali v řadách rakousko-uherského vojenského letectva. Čeští letci jsou totiž spojováni téměř výhradně s druhou světovou válkou a jejich působení v předcházejícím světovém konfliktu je prakticky neznámé. Ve svém vystoupení zmíní i vojenskou kariéru Jindřicha Broučka, pozdějšího pilota firmy Baťa.

Ke stažení: 

Poslední změna: 25.09.2014