Milan Kundera (neztracen) v překladech

29.06.2022 - 18.08.2022
Výstava

Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě; jeho dílo dnes čítá více než tři tisícovky vydání v různých světových jazycích. Právě překladům jeho knih je věnována výstava „Milan Kundera (neztracen) v překladech“.

Sám autor velmi dbá na kvalitu svých překladů, k čemuž jej dovedla zkušenost s prvním francouzským vydáním románu Žert, které se následně dočkalo rozsáhlé revize a autorizovaného překladu. O jak rozsáhlé zásahy přitom šlo, bude moci zjistit návštěvník výstavy. Kunderovy poslední romány a eseje vznikaly již ve francouzštině. Překlady z některých z nich však autor připravil a vydal prostřednictvím nakladatelství Atlantis či v časopise Host. Pro potřeby výstavy pak sám přeložil několik ukázek z česky dosud nepublikovaných románů.

Výstava představí i grafické řešení vydávání Kunderových knih, nabídne také bezprostřední ohlasy z recenzí z různých světových médií a formou slovníku pak autorovu specifickou románovou estetiku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i první vydání Kunderových knih.

Grafické a prostorové řešení výstavy navrhl architekt Martin Hrdina. Autorem obsahové části je Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, který výstavu v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně slavnostně zahájí ve středu 29. června v 17 hodin a přiblíží život a dílo Milana Kundery.

Za zapůjčení výstavy děkujeme Moravské zemské knihovně.

2. podlaží budovy 15, foyer

Zdarma

Poslední změna: 27.05.2022