Martin Reiner: Básník/román o Ivanu Blatném

Zveme vás 8. října na autorské čtení Martina Reinera z jeho obsáhlého románu o Ivanu Blatném.
Spisovatel Martin Reiner

Třicet let se spisovatel a nakladatel Martin Reiner zabývá poezií a osudy básníka Ivana Blatného. Letos o něm vydal šestisetstránkový román nazvaný Básník a ve středu 8. října 2014 se v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně zúčastní autorského čtení v rámci Týdne knihoven. Autorské čtení začíná v 17.00 v sále B ve druhém podlaží budovy 15. Akce je součástí celostátního projektu Maraton čtení.

Životní příběh brněnského rodáka, Ivana Blatného, který po emigraci v osmačtyřicátém roce pobýval dlouhá léta v britské psychiatrické léčebně, je strhujícím svědectvím nejen o samotném Blatném, ale i o celém 20. století. 

Martin Reiner byl autorem scénáře prvního televizního dokumentu o Blatném a desítek novinových článků a rozhlasových pořadů, stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, organizoval slavnostní ukládání ostatků Blatného na brněnském Slavíně a významně se podílel i na umístění básníkovy pamětní desky na jeho rodném domě na Obilním trhu. V roce 2000 pak začal pracovat na románu o básníkově nevšedním životním příběhu.

Spisovatel vypátral a do kontextu vsadil obrovské množství nových informací, například o Blatného vztahu s Jiřím Ortenem, o málo probádaném období básníkovy emigrace, nebo o okolnostech básníkovy smrti. Reiner dokonce Blatného v emigraci navštívil. Vydal se za ním na podzim roku 1989.

V románu se objevují i Blatného verše. Kromě toho však Martin Reiner připravuje na podzim letošního roku vydání dosud nepublikovaných básní z pozůstalosti, hlavně z druhé poloviny osmdesátých let.

Poslední změna: 25.09.2014