Lukáš Černý: S tužkou na cestách

01.07.2021 - 31.08.2021
Výstava kreseb slabozrakého autora
Lukáš Černý: S tužkou na cestách

Vernisáž za přítomnosti autora se uskuteční 1. července 2021 v 16 hodin.

Výstava se koná v rámci akce Dny nevidomých na Moravě, které pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

2. podlaží 15 budovy

Zdarma

O autorovi:

Lukáš Černý se narodil 9. dubna 1984 v Jablonci nad Nisou, a to s vrozenou oční vadou. Přesto od základní školy pozorně sledoval krajinu kolem sebe a snažil se přenést na papír svůj pohled a poznatky, zatím jen obyčejnou tužkou nebo pastelkami. Po absolvování VOŠ Hospodářské v Liberci  pracoval do podzimu 2020 v administrativě a personalistice, a kresbě a malbě se věnoval ve svých volných chvílích. V letech 2014 až 2016 se mu otevřely další možnosti při absolvování kurzů v ateliéru akademické malířky Blanky Brožové. Narůstající zájem o co nejvěrohodnější zachycení stále se měnících barev a stínů v krajině, objevování nových technik malování, ho posouvalo vpřed. Lukášovou inspirací se stala krajina a architektura Jizerských hor.

Jako pozorovatel/amatér meteorologie byl fascinován oblohou, tvary oblaků a měnící se krajinou v různých ročních obdobích, které ve svých každodenních záznamech o počasí v letech 2001–2015 zachycoval v kresbách a ilustracích. Zde jeho malování a kreslení nabralo nový směr. Pustil se do nových technik a větších formátů (malba a kresba suchým pastelem a malba akrylem na plátno). Umělecká tvorba z této doby se již začala objevovat na regionálních výstavách a vernisážích. Od roku 2016 pravidelně vystavuje například v Janově nad Nisou, Jablonci nad Nisou či v Rýnovicích.

Od září 2020 je Lukáš umělcem na volné noze. V jičínském ateliéru Pod Lucernou nabízí široké veřejnosti kurzy základů kreslení a malování. Podílel na realizaci několika zakázek ve spolupráci s městy a obcemi na Jablonecku a Liberecku (např. kresba janovské radnice, kostela a přilehlého sousoší v centru obce Rádlo, ilustrace naučné stezky pro děti ve Frýdlantu, malba panoramatického obrazu obce Pulečný a další). Vydává ručně kreslené pohlednice a kalendář. Nabízí také nástěnné či fasádní malby obcím i jednotlivcům. V současné době žije Janově nad Nisou.

 

Poslední změna: 11.06.2021