Literární jaro Zlín 2021

14.07.2021 - 25.08.2021
Literární festival

Na našem kanálu YouTube si můžete pustit krátký videosestřih.

Srdečně zveme všechny příznivce literatury na festival Literární jaro Zlín, který se po roční pauze uskuteční do 14. července do 25. srpna 2021.
A koho letos ve Zlíně přivítáme?

Program

14. 7. | 17.00 | kavárna budovy 15
Alena Mornštajnová
Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2021. Autorské čtení a beseda s jednou z nejoblíbenějších českých autorek. Její knihy Tiché roky, Slepá mapa a Hana obsadily první tři příčky nejpůjčovanějších knih v naší knihovně za rok 2020. Ve Zlíně představí svůj nový román Listopád, který vyšel letos v dubnu.
Besedu moderuje Martin Pášma. Hudební doprovod Eliška Lajdová.

Foto z první akce festivalu najdete na našem facebooku.

28. 7. | 17.00 | kavárna budovy 15
Jakub Szántó
Beseda s novinářem a reportérem Jakubem Szántó, který v letech 2013 až 2018 působil jako stálý zahraniční zpravodaj ČT pro Blízký východ. Je držitelem několika novinářských cen a také ceny čtenářů Kosmas v literární soutěži Magnesia Litera za svou knihu válečných zápisků Za oponou války. Na festivalu představí svou dosud poslední knihu Z Izrastiny s láskou: Reportérem mezi dvěma zeměmi, která vyšla na sklonku roku 2020 v nakladatelství ARGO.

11. 8. | 17.00 | Zámek Zlín
Michal Sýkora 
Michal Sýkora, spisovatel a vysokoškolský učitel, českému publiku známý jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (uvedení se připravuje). Ve Zlíně představí knihu detektivních povídek s názvem Nejhorší obavy, která vyšla v roce 2020 v nakladatelství HOST.
Hudební doprovod Zdeněk Marušák (saxofon) a Gaston Procházka (piano).

18. 8. | 17.00 | střešní terasa budovy 14
Petra Dvořáková
Laureátka ceny Magnesia Litera, ocenění Zlatá stuha a řady dalších, Petra Dvořáková je zlínskému publiku dobře známá, na festivalu Literární jaro Zlín 2018 představila svůj tehdy připravovaný román Dědina, jenž se vzápětí zařadil mezi nejprodávanější a nejoceňovanější tituly české prózy. Svou pozici autorky bestsellerů potvrdila románem Chirurg (2019) z lékařského prostředí. V roce 2020 vyšel zatím poslední román Vrány (oceněný jako Kniha roku 2020) a nové rozšířené vydání beletristické knihy pro mládež Julie mezi slovy. Nejen o nich si bude na besedě povídat s básníkem a redaktorem české beletrie nakladatelství HOST Radkem Štěpánkem.
(V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v kavárně v 15. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU)

25. 8. | 17.00 | Zámek Zlín
Karin Lednická
Beseda s českou nakladatelkou, překladatelkou a spisovatelkou Karin Lednickou. Autorka debutovala v roce 2020 románem Šikmý kostel. „Románová kronika ztraceného města“ vypráví o vesnici, které se stala osudnou těžba uhlí. Jedná se o fascinující příběh o štěstí i utrpení, naději i zániku, ale také o zapomenutých bolestech české historie. Kniha se okamžitě stala bestsellerem. Druhý díl vyšel v lednu 2021 a čtenáři už s napětím očekávají díl třetí, který má pokrýt období od roku 1945 do 60. let. Moderuje Libuše Pavlicová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Hudební doprovod Štěpán Holík a Filip Vítů.

O festivalu
Festival Literární jaro Zlín se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih, setkání s literárními osobnostmi a propagaci literatury. Ve Zlínském kraji je ojedinělou akcí, která se věnuje současné literatuře. Koná se každoročně, a to již od roku 2009. Původně studentský projekt, u jehož založení stál zlínský spisovatel Antonín Bajaja, organizuje již 11. rokem Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a jeho význam přesahuje hranice regionu. 

Záštitu nad festivalem převzala paní Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje a Pavel Stojar, náměstek primátora statutárního města Zlína. 

Ročník 2021 pořádá krajská knihovna ve spolupráci se 14|15 Baťovým institutem a kulturní agenturou Živý Zlín. Za podporu děkujeme také našim dalším partnerům, který jsou: Oris PLUS spol. s r.o., Český rozhlas Zlín a nakladatelství HOST.

Akce se konají v budovách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a na Zlínském zámku.
Vstupné na jednotlivé pořady činí 50 Kč, zvýhodněné předplatné na celý festival 4+1 zdarma 200 Kč. Vstupenky lze zakoupit na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo online.

Vážení návštěvníci, rádi bychom Vás upozornili, že pro vstup na jednotlivé pořady je třeba prokázat splnění jedné z následujících  podmínek:

  • doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní, 
  • doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin, 
  • doložit prodělání onemocnění covidem-19 v době ne delší než  180 dnů přede dnem konání akce,
  • doložit aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.
  • absolvovat vlastní samotest na místě a prokázat se negativním výsledkem.

Po celou dobu konání akce je třeba mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Doporučení: Kromě Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nabízí certifikované testy ZDARMA odběrové místo v OC Zlaté jablko nebo Oční klinika Gemini.

Děkujeme Vám za pochopení a moc se na Vás těšíme!

Poslední změna: 18.10.2021