Literární jaro Zlín 2021

14.07.2021 - 25.08.2021
Literární festival

Srdečně zveme všechny příznivce literatury na festival Literární jaro Zlín, který se po roční pauze uskuteční do 14. července do 25. srpna 2021.
A koho letos ve Zlíně přivítáme?

Program

14. 7. | 17.00 | kavárna budovy 15
Alena Mornštajnová
Zahájení festivalu Literární jaro Zlín 2021. Autorské čtení a beseda s jednou z nejoblíbenějších českých autorek. Její knihy Tiché roky, Slepá mapa a Hana obsadily první tři příčky nejpůjčovanějších knih v naší knihovně za rok 2020. Ve Zlíně představí svůj nový román Listopád, který vyšel letos v dubnu.
Besedu moderuje Martin Pášma. Hudební doprovod Eliška Lajdová.

Foto z první akce festivalu najdete na našem facebooku.

28. 7. | 17.00 | kavárna budovy 15
Jakub Szántó
Beseda s novinářem a reportérem Jakubem Szántó, který v letech 2013 až 2018 působil jako stálý zahraniční zpravodaj ČT pro Blízký východ. Je držitelem několika novinářských cen a také ceny čtenářů Kosmas v literární soutěži Magnesia Litera za svou knihu válečných zápisků Za oponou války. Na festivalu představí svou dosud poslední knihu Z Izrastiny s láskou: Reportérem mezi dvěma zeměmi, která vyšla na sklonku roku 2020 v nakladatelství ARGO.

11. 8. | 17.00 | Zámek Zlín
Michal Sýkora 
Michal Sýkora, spisovatel a vysokoškolský učitel, českému publiku známý jako autor úspěšné série s komisařkou Výrovou (Případ pro exorcistu, Modré stíny, Pět mrtvých psů a další). Řada jeho románů byla zfilmována a těší se velkému ohlasu diváků i kritiky. Vedle románů napsal spolu s Petrem Jarchovským scénáře pro Českou televizi k minisériím Živé terče (2019) a Pozadí událostí (uvedení se připravuje). Ve Zlíně představí knihu detektivních povídek s názvem Nejhorší obavy, která vyšla v roce 2020 v nakladatelství HOST.
Hudební doprovod Zdeněk Marušák (saxofon) a Gaston Procházka (piano).

18. 8. | 17.00 | střešní terasa budovy 14
Petra Dvořáková
Laureátka ceny Magnesia Litera, ocenění Zlatá stuha a řady dalších, Petra Dvořáková je zlínskému publiku dobře známá, na festivalu Literární jaro Zlín 2018 představila svůj tehdy připravovaný román Dědina, jenž se vzápětí zařadil mezi nejprodávanější a nejoceňovanější tituly české prózy. Svou poziciautorky bestsellerů potvrdila románem Chirurg (2019) z lékařského prostředí. V roce 2020 vyšel zatím poslední román Vrány (oceněný jako Kniha roku 2020) a nové rozšířené vydání beletristické knihy pro mládež Julie mezi slovy. Nejen o nich si bude na besedě povídat s básníkem a redaktorem české beletrie nakladatelství HOST Radkem Štěpánkem.
(V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v kavárně v 15. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU)

25. 8. | 17.00 | Zámek Zlín
Karin Lednická
Beseda s českou nakladatelkou, překladatelkou a spisovatelkou Karin Lednickou. Autorka debutovala v roce 2020 románem Šikmý kostel. „Románová kronika ztraceného města“ vypráví o vesnici, které se stala osudnou těžba uhlí. Jedná se o fascinující příběh o štěstí i utrpení, naději i zániku, ale také o zapomenutých bolestech české historie. Kniha se okamžitě stala bestsellerem. Druhý díl vyšel v lednu 2021 a čtenáři už s napětím očekávají díl třetí, který má pokrýt období od roku 1945 do 60. let.

Moderuje Libuše Pavlicová z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. 
Hudební doprovod Štěpán Holík a Filip Vítů.

O festivalu
Festival Literární jaro Zlín se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih, setkání s literárními osobnostmi a propagaci literatury. Ve Zlínském kraji je ojedinělou akcí, která se věnuje současné literatuře. Koná se každoročně, a to již od roku 2009. Původně studentský projekt, u jehož založení stál zlínský spisovatel Antonín Bajaja, organizuje již 11. rokem Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a jeho význam přesahuje hranice regionu. 

Záštitu nad festivalem převzala paní Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje a Pavel Stojar, náměstek primátora statutárního města Zlína. 

Ročník 2021 pořádá krajská knihovna ve spolupráci se 14|15 Baťovým institutem a kulturní agenturou Živý Zlín. Za podporu děkujeme také našim dalším partnerům, který jsou: Oris PLUS spol. s r.o., Český rozhlas Zlín a nakladatelství HOST.

Akce se konají v budovách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU a na Zlínském zámku.
Vstupné na jednotlivé pořady činí 50 Kč, zvýhodněné předplatné na celý festival 4+1 zdarma 200 Kč. Vstupenky lze zakoupit na recepcích 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo online.

Vážení návštěvníci, rádi bychom Vás upozornili, že pro vstup na jednotlivé pořady je třeba prokázat splnění jedné z následujících  podmínek:

  • doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní, 
  • doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin, 
  • doložit prodělání onemocnění covidem-19 v době ne delší než  180 dnů přede dnem konání akce,
  • doložit aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.
  • absolvovat vlastní samotest na místě a prokázat se negativním výsledkem.

Po celou dobu konání akce je třeba mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Doporučení: Kromě Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nabízí certifikované testy ZDARMA ODBĚROVÉ MÍSTO V OC Čepkov a Oční klinika Gemini, kde není nutná ani registrace.

Děkujeme Vám za pochopení a moc se na Vás těšíme!

Poslední změna: 29.07.2021