Literární jaro Zlín 2015, 28. 4. - 7. 5.

Festival, na kterém se můžete osobně potkat se současnými autory.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně pořádá šestý ročník festivalu Literární jaro Zlín 2015. Konat se bude na přelomu dubna a května, 28. 4. – 7. 5. 2015, ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Tradice festivalu, na kterém se návštěvníci mohou osobně setkat se současnými spisovateli a básníky, sahá až do roku 2002. Festival tehdy vznikl jako studentský projekt pod názvem Literární květen.

Jedním z hlavních témat Literárního jara 2015 bude slovenská literatura, které budou věnovány dva programy (28. dubna a 6. května). Zpoza hranice přijedou Silvester Lavrík, Dušan Dušek a Pavel Vilikovský, diskutovat s nimi budou Miroslav Zelinský, Lubomír Machala a Petr Minařík a Pavel Řehořík z vydavatelství  Větrné mlýny. Do „české“ části programu se zapojí autoři z okruhu Zlínské literární tržnice, Martin Stöhr, Milan Libiger a Markéta Horáková (7. května). V rámci autorského čtení na festivalu vystoupí spisovatelka a překladatelka Jana Červenková a mladá autorka knihy Nícení Ivana Myšková (5. května). Program pro děti připravuje knihovna ve spolupráci s nakladatelstvím HOST, z Brna přijede Vendula Borůvková, autorka kouzelné knížky Annie a berlepsové (29. dubna). Literární vědec a editor Jiří Trávníček se bude věnovat tomu, co v posledních letech čteme a kupujeme (29. dubna).

V minulosti festival hostil řadu známých osobností a autorů, kteří za své romány získali ocenění odborné i laické veřejnosti. Ať už to byli Milan Uhde, Václav Bělohradský, Kateřina Tučková (Žítkovské bohyně) nebo Jan Němec (Dějiny světla). Zavedenou součástí festivalu jsou akce pro děti, autorská čtení spojená s výtvarným workshopem.  Festival je otevřený všem zájemcům o literární tvorbu. Na besedách a přednáškách mohou návštěvníci diskutovat o současné literatuře či vývoji knižního trhu, nebo potkat zástupce známých českých vydavatelství.

Literární jaro 2015 se koná za podpory Zlínského kraje, statutárního města Zlína a Ministerstva kultury ČR. Pořadatelem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci se 14|15 Baťovým institutem, nakladatelstvími Host a Větrné mlýny. Podporu Literárnímu jaru 2015 vyjádřil Vladimír Skalský, předseda Světového sdružení Slováků v zahraničí a ředitel Slovenského domu v Praze. Záštitu nad festivalem převzal předseda českého PEN Klubu Jiří Dědeček, garantem projektu je spisovatel Antonín Bajaja.

Podrobný program je k dispozici na webu www.literarnijaro.cz

 

LITERÁRNÍ JARO ZLÍN 2015

28. 4. – 7. 5., budova 15 (Vavrečkova 7040)

 

Česi čítajte!

aneb Slovenská literatura česky

28. 4. – 2. podlaží budovy 15, kavárna, v 17.00 hod

Zahájení festivalu.

Slovenský spisovatel Silvester Lavrík a zástupci vydavatelství Větrné mlýny Petr Minařík a Pavel Řehořík vystoupí v pořadu Miroslava Zelinského. Hudební doprovod ZUŠ Zlín, Štefánikova.

 

Annie a berlepsové

29. 4.–2. podlaží budovy 15, sál B, v 10.00 hod

Autorka knížky Annie a berlepsové Vendula Borůvková připravila autorské čtení a workshop pro děti, které si vytvoří cestovní deník.

Program pro objednané školní třídy, omezený počet míst pro volný vstup.

 

Jiří Trávníček: Mezi liberalismem a entuziasmem (český knižní trh po roce 1989)

29. 4.– 2. podlaží budovy 15, sál A, v 10.00 hod

Přednáška spojená s besedou o tom, jak se český čtenář vyrovnal s polistopadovou hypernabídkou knižních titulů a čím vším prošel.

Program pro odbornou veřejnost, omezený počet míst pro volný vstup.

 

Jiří Trávníček: Češi jako čtenáři

29. 4. – 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod

Co o nás prozradily tři statistické výzkumy čtenářství (2007, 2010, 2013).

 

Láska a jiné peripetie

5. 5.– 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod

Autorské čtení spisovatelky a překladatelky Jany Červenkové a autorky a redaktorky Ivany Myškové uvádí Martin Pášma. Hudební doprovod Trio Nété.

 

Stálice slovenské prózy

6. 5.– Gymnázium Lesní čtvrť ve Zlíně, v 10.00 hod

6. 5.– 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod

Beseda s Dušanem Duškem a Pavlem Vilikovským. Uvádí Lubomír Machala.

 

Zlínská literární tržnice & Nadměrný náklad

7. 5.– 2. podlaží budovy 15, sál B, v 17.00 hod

Milan Libiger, Markéta Horáková, Martin Stöhr (Host Brno). Autorské čtení, a co nového ve Zlínské literární tržnici. Hudební doprovod Nadměrný náklad.

 

Na všechny akce Literárního jara s výjimkou akce pro děti je vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč.

Na závěr každého pořadu bude vylosován jeden návštěvník s platnou vstupenkou, který obdrží knižní dárek.

 

Ke stažení: 

Poslední změna: 03.04.2015