Letošní Den pro dětskou knihu byl ve Zlíně rekordní

Během dopoledne se zaregistrovalo 60 dětských čtenářů.

Zlín – Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU začal vánoční program. V sobotu 28. listopadu uspořádala Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně pátý ročník Dne pro dětskou knihu.

Letos poprvé se k akci připojila také Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy. Program pro rodiny s dětmi se odehrával ve 14. i v 15. budově v továrním areálu. Do knihovny přišlo během dopoledne okolo tří set návštěvníků, další se vypravili do výtvarné dílny v muzeu či galerii. Sto deset diváků navštívilo divadelní představením Kašpárek v pekle v podání Divadla Povidlo z Otrokovic. A více než šedesát dětí využilo možnosti bezplatné registrace a stali se čtenáři Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Což je o třicet více než v minulém roce.

Rekordní byl také počet obrázků zaslaných do výtvarné soutěže. Letos přišlo 230 obrázků na téma Můj nejmilejší Večerníček. V dopolední soutěži hlasovalo 154 návštěvníků Dne pro dětskou knihu a bylo uděleno šest cen:

1. místo - Eliška Hájková, 9 let, obrázek z pohádky O kanafáskovi, č. 185

2. místo -  Aneta Hovadíková, 10 let, obrázek Večerníčka, č. 228

3. místo - Patrik Rucki, 8 let, obrázek Skřítek Rákosníček, č. 7

Cena pro kolektiv – Žáci 7. Třídy Základní školy a mateřské školy speciální v Uherském Hradišti, obrázek z pohádky O skřítku Racochejlovi, č. 198

Cena pro nejmladšího soutěžícího – Kubíček Kratochvíl, 3 roky, obrázek Krtečka, č. 31

Cena kocoura Miloše – Nelli Hradilová, 8 let, obrázek kocoura, č. 4

Výstava obrázků Můj nejmilejší Večerníček je k vidění ve vstupní hale Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně do 2. ledna 2016.

Ceny pro vítěze, kteří si svou odměnu nepřevzali v sobotu 28. listopadu během Dne pro dětskou knihu, budou k vyzvednutí v oddělení pro děti ve 3. podlaží budovy 15.

V rámci Dne pro dětskou knihu byly vyhlášeny také výsledky ankety Můj nejmilejší Večerníček, která probíhala v dětském oddělení Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a ve třech obvodních knihovnách – Jižní Svahy, Malenovice, Díly. Čtenáři celkem odevzdali 304 anketních lístků, kam napsali, nebo nakreslili svůj nejoblíbenější Večerníček, či postavu z Večerníčku. Pohádky se umístily v tomto pořadí: Krteček – 70 hlasů, Maxipes Fík – 33 hlasů, Bob a Bobek – 32 hlasů.

Den pro dětskou knihu je celostátní akce, jejíž termín je stanoven vždy na poslední listopadovou sobotu, tedy sobotu před první adventní nedělí. Právě v tento čas je totiž vhodné propagovat dětskou knihu. Kdy jindy, než v předvánoční náladě, je vhodné myslet na knihu jako dárek.

Poděkování za ceny do výtvarné soutěže patří sponzorům: Neoluxor Books, Fatra Napajedla, Vitar a Noventis.

 

Poslední změna: 11.12.2015