Knihovna primátorů obsahuje cenné publikace

Zveme vás na výstavu "Knihovna primátorů", 4. - 20. září 2014, ve 4. podlaží 15. budovy.

Sto sedmdesát knižních titulů, tištěných převážně na křídovém papíře a s kvalitními fotografiemi, věnovala zlínská radnice Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Knihy budou od 4. září vystaveny v takzvané Knihovně primátorů, ve 4. podlaží budovy 15. Po skončení úvodní výstavy, zůstanou knihy i nadále k dispozici čtenářům. Stanou se součástí knihovního fondu.

Knihovna primátorů v katalogu

Většina knih je v českém jazyce, ale vzhledem k tomu že město Zlín má několik partnerských měst i v zahraničí, objevují se také knihy v němčině, italštině, francouzštině, holandštině, angličtině, čínštině, japonštině, polštině, maďarštině, slovenštině a ruštině,“ uvedla Zdeňka Friedlová, ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

Část knih bude půjčována pouze prezenčně, ovšem většina bude určená i pro takzvané „absenční“ půjčování. To znamená, že si je čtenáři budou moci zapůjčit domů.

V „Knihovně primátorů“ převažuje naučná literatura, publikace se většinou vztahují k městům či územním celkům. Do knihovního fondu přibude řada obrazových publikací, historické knihy, ale i beletrie nebo dva časopisy. Všechny knihy, které knihovna získala od statutárního města Zlína, jsou opatřeny zvláštním razítkem ex libris: Knihovna primátorů.

Vernisáže výstavy Knihovna primátorů se kromě současného primátora Miroslava Adámka zúčastnili i bývalí primátoři Jaromír Schneider a Vladimír Daťka.

Hlavní myšlenkou Knihovny primátorů je zpřístupnit veřejnosti publikace, které zlínští primátoři získali darem od partnerských měst a různých oficiálních návštěv. Vladimíra Daťku myšlenka natolik inspirovala, že ještě téhož dne věnoval Krajské knihovně Františka Bartoše jako svůj osobní dar do knihovny primátorů publikace, které prozatím uchovával doma a vztahují se k období, kdy vedl město Zlín. Dar také připravila primátorka Irena Ondrová, která se ale vzhledem k jiným povinnostem z vernisáže omluvila.

 

Poslední změna: 26.08.2019