Dolores Baťa Arambasic navštívila naši knihovnu

Po představení nové knihy si Markéta Pilátová a vnučka J. A. Bati prohlédly knihovnu.
Dolores Baťa Arambasic navštívila naši knihovnu

Ve čtvrtek večer představila spisovatelka Markéta Pilátová svůj román S Baťou v džungli zlínskému publiku. Lidé nezklamali a přišli v hojném počtu. Jak sama autorka řekla, „Zlíňané jsou nejpovolanější publikum, protože velmi dobře znají kontext románu“, znalost života Jana Antonína Bati se ukázala i při následné debatě, kdy padaly různé dotazy a komentáře.

Akci pořádala Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně společně s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vzácným hostem byla nejen pro knihovnu, ale i pro nadšené diváky vnučka J. A. Bati Dolores Baťa Arambasic, díky jejímž vzpomínkám a rodinnému archivu mohla kniha vzniknout. S radostí odpovídala na otázky, fotila se a podepisovala knihy. „Cítím se tu jako doma“, řekla na začátku programu.

Setkání s touto významnou osobností si nenechali ujít ani představitelé J. A. Bati a Marie Baťové ze zlínského divadla Rostislav Marek a Tamara Kotrbová. Na hru Já, Baťa se paní Dolores přijde podívat již tuto sobotu.

 

V pátek ráno obě dámy navštívily knihovnu znovu. Zaměstnanci pro ně připravili speciální exkurzi. „Mám ráda všechny knihy od Tove Jansson, sérii o Mumíncích, nejoblíbenější z nich je Tatínek píše paměti“, prozradila Markéta Pilátová a zároveň vzkazuje čtenářům: „lidé, čtěte, protože tak krásné knihovně se prostě nedá odolat. Kdybych byla ve Zlíně každý den, chodila bych jenom sem.

Dolores Baťa Arambasic se zde inspirovala pro další práci s archivem v brazilském městě Batatuba, který se také nachází v bývalé Baťově továrně. „Líbí se mi propojení knihovny s kulturním děním ve Zlíně. Také jsem zde cítila Baťův systém v tom smyslu, že čtenář je zde pánem. Přijde do knihovny, řekne, co potřebuje a to také dostane.“


Tisková zpráva

 

 

Poslední změna: 08.02.2017