Březen patří čtenářům

Čtenáři se mohou těšit na zajímavé besedy, přednášky a bezplatné kurzy.

Březen je všeobecně známý jako „měsíc čtenářů“, a tak se stovky českých veřejných knihoven snaží dělat svým klientům pomyšlení. Mezi nimi i Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. „Vážíme si všech našich čtenářů a jsme rádi, že naše služby hojně využívají. Chtěli bychom oslovit i ty, kteří dosud do knihovny nezavítali a pozvat je k návštěvě některé z březnových akcí“, uvedla Zdeňka Friedlová, ředitelka krajské knihovny.

Březnový program v krajské knihovně začne výstavou Noviny ve světě aneb svět v novinách (2. 3. – 18. 4. 2015). Ukázku z kolekce periodického tisku z 236 zemí, která je zapsána v České knize rekordů, zapůjčil sběratel Miroslav Karásek z Kroměříže. Výstavní rámy s novinami z Afriky, Asie, Austrálie i Ameriky budou umístěny ve vstupní hale a ve 4. podlaží budovy 15.

V prvním březnovém týdnu se odehrají další dvě zajímavé akce. Začíná jarní cyklus přednášek Rozumíme historii?!, který připravila krajská knihovna spolu se Státním okresním archivem Zlín. Přednáška Konec druhé světové války na Zlínsku se koná ve středu 4. března od 17.00 hodin v sále B v budově 15. Součástí akce bude i ukázka vojenské výstroje a dokumentů z 2. světové války. Ve čtvrtek 5. března do knihovny zavítá znalec čínské civilizace, sinolog a právník Vít Vojta se svou přednáškou Starověká koncepce Mistra Suna: Jak připravit a uskutečnit náš projekt/naše dílo v konkurenčním prostředí, která začíná v 17.00 hodin v sále B.

Knihovna myslí také na seniory, pro které jsou naplánovány bezplatné počítačové kurzy: Knižní weby, 10. 3.- sál C, 2. podlaží budovy 15, 15.00 – 17. 00 hodin a Digitální knihovna Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, 12. 3. – sál C, 2. podlaží budovy 15, 10.00 – 11.00 hodin.

Březen měsíc čtenářů vyvrcholí v celé České republice v pátek 27. března tradiční Nocí Andersenem. Zlínská knihovna zve v tomto termínu všechny děti a jejich rodiče na Večer s Andersenem,který se bude konat v oddělení pro děti v budově 15 (16.00 – 20.00) a v pobočce na Podlesí(17.00 – 21.00 hodin). Těšit se mohou na kvízy, hry, pohádky a malování. Součástí bude slavnostní vyhlášení a předání cen pro „Tátu čtenáře“.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP) a Liga otevřených mužů (LOM) totiž letos vyhlásili kampaň na podporu čtení „Tátové čtou dětem“. Na konci března knihovny tradičně oceňují své nejlepší čtenáře. Letos by se obzvláště oceněnými měli stát tátové. Svého Tátu čtenáře hledá i Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Veřejnost může své nominace odevzdávat do 8. března 2015 v sídle krajské knihovny v budově 15 a v obvodních knihovnách, nebo stačí vyplnit a odeslat internetový formulář: http://goo.gl/forms/bynwCQmqXG. Ceny pro Tátu čtenáře poskytlo vydavatelství KNIHA ZLÍN. Soutěže se může účastnit každý tatínek s platnou roční registrací do krajské knihovny, který má nezletilé dítě a je aktivním čtenářem.

Poslední změna: 05.03.2015