Březen měsíc čtenářů

01.03.2018 - 31.03.2018
Březen měsíc čtenářů se letos zaměří na rodiny s malými dětmi, na své si ale přijdou také milovníci literatury, historie, hudby, cestování i sportu.
Březen měsíc čtenářů

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se opět po roce zapojuje do celostátní akce Březen měsíc čtenářů, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Letos se v rámci této akce zaměříme zejména na rodiny s dětmi  a podporu čtenářství dětí předškolního věku. 

Pro tuto cílovou skupinu nabízíme širokou paletu literatury, jak odborné pro rodiče, tak knihy a leporela pro nejmenší. Pro děti je v Ústřední knihovně k dispozici dětský koutek, hračky, zábavné stolní hry, dětské audioknihy a tematické kufříky (předčtenářské a logopedické). Od listopadu 2017 nabízí knihovna cenově zvýhodněné rodinné registrace.

Na celý březen je připraven bohatý program pro děti i dospělé, na své si přijdou milovníci literatury, hudby, historie, cestování i sportu.

BĚHEJ S KNIHOVNOU

7. 3. - 2. podlaží budovy 15, sál B, 17.00 hod.

Lekce běhání pro mírně pokročilé s Bobem Komínem. Na začátku se běžci dozvědí několik tipů o vhodné běžecké stravě. Následovat bude běžecká rozcvička a samotný běh v délce 5 km. Na závěr proběhne společný strečink na platformě 14|15 Baťova institutu. Součástí akce bude půjčovací výstavka knih o běhu a sportovní stravě.

Vstup zdarma.

CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY: GRÓNSKO NENÍ JEN LED

14. 3. - 2. podlaží budovy 15, sál B, 17.00 hod.                                                                                              

RNDr. Vladimír Lemberk z Východočeského muzea v Pardubicích představí největší ostrov na Zemi, jenž je místem pro svobodné putování v naprosto čisté přírodě, kde lze bez obav pít vodu z řek i jezer a jíst severské bobule. S batohem na zádech prostřednictvím přednášky ujdeme 200 kilometrů od mořského pobřeží až na kontinentální ledovec. Čekají na nás stáda pižmoňů, praskající led, obtížné brody řek, ale i kýčovitě barevná podzimní tundra. Nahlédneme, jak žijí Inuité v 21. století. S domorodými Eskymáky vyrazíme na lov tuleňů a sobů a přijmeme pozvání do jejich stanu i do domu. Cyklus je pořádaný ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma

 

KLUB MILOVNÍKŮ KNIH: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA

14. 3. – 4. podlaží budovy 15, kolektivní studovna, 17.00 hod.

Při březnovém setkání si budeme povídat o našich nejoblíbenějších knihách. Ač je mnohdy těžké vybrat jen jednu nejlepší, zkusíme to, představíme ji ostatním a přidáme k tomu i krátký úryvek z této knihy. Přijďte se také zapojit, doporučit svoji srdcovku a zároveň načerpat další dávku literární inspirace!

Vstup zdarma.

 

POHÁDKOVÉ RADOVÁNÍ, ZPÍVÁNÍ A TANCOVÁNÍ: CO SE DĚJE POD HLUBINOU

15. 3. - 2. podlaží budovy 15, sál B, 16.00 hod.

Program Střední školy pedagogické a sociální Zlín. Studenti mají pro děti připraveny dvě pohádky - Nevěsta vodního krále a Hledá se Nemo a také doprovodný hudebně taneční program.

Vstup zdarma.

 

HUDBA PRVNÍ REPUBLIKY: OSVOBOZENÉ DIVADLO A ČESKÁ HUDEBNÍ AVANTGARDA

21. 3. – 2. podlaží budovy 15, sál B, 16.00 hod.                                                                                             

Hudební přednáška Mgr. Marka Obdržálka.

Vstupné 40 Kč, snížené 20 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

 

VEČER S ANDERSENEM NA TÉMA „NEJEN PEJSEK A KOČIČKA“

23. 3. – Ústřední knihovna, 3. podlaží budovy 15, oddělní pro děti / Jižní Svahy / Podlesí, 17.00 – 21.00 hod.

Ukážeme dětem, že číst je veliké dobrodružství a zábava. Připraveno je setkání a povídání s pracovníky ZOO Lešná, Útulku pro zvířata Zlín a veselé zvířátkové tvoření.

Nutná rezervace na tel. Ústřední knihovna: 573 032 403, Jižní Svahy: 577 243 602, Podlesí: 739 684 121.

Vstupné 30 Kč.

 

VELIKONOČNÍ VÝTVARNÁ DÍLNA

27. 3. - 3. podlaží budovy 15, oddělní pro děti, 14.00 - 16.00 hod.                                                                                        

Veselé velikonoční tvoření pro děti.

Vstupné 10 Kč.

 

OBRÁZKY Z LÁZNÍ

28. 3. - 2. podlaží budovy 15, sál B, 17.00 hod.     

Přednáška a uvedení knihy Blanky Petrákové, jež přináší nový pohled na historii luhačovického lázeňství prostřednictvím padesáti fotografií ateliéru Bruner - Dvořák, které doprovází padesátka krátkých příběhů. Pořádáno ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Vstupné 40 Kč, snížené 30 Kč, držitelé karty ZTP zdarma.

 

Kurzy

TRÉNINK PAMĚTI

15. 3. - 2. podlaží budovy 15, sál B, 10.00 hod.                                                              

Ukázková hodina v rámci Národního týdne tréninku paměti pod vedením Mgr. Jarmily Trnčákové. Věnovat se bude tomu, jak je důležité trénování paměti a co všechno můžeme pro svou paměť udělat, abychom si pamatovali lépe. Nedílnou součástí budou praktické ukázky technik, které budou podrobněji probírány v následujících kurzech v průběhu měsíce dubna.

Vstup zdarma.

 

Výstavy

OČIMA GENERACÍ: MÉ KOŘENY

6. – 28. 3. - 2. podlaží budovy 15 (foyer)

Výstava výtvarných a literárních prací dětí, mládeže a seniorů Zlínského kraje. Tato mezigenerační výstava se bude ve Zlíně konat již potřetí a má každým rokem své tvůrčí téma, které je pro všechny generace totožné - v roce 2018 je téma Mé kořeny. Díky věkovému rozpětí tvůrců, je zpracování tématu jak ve výtvarných, tak literárních pracích různorodé a pro návštěvníky zajímavé. Tato mezigenerační sonda do vnímání vlastních kořenů je velmi přitažlivá, protože si vlastně neumíme představit, s čím naši tvůrci v rozpětí cca 90 let tzv. přijdou. Výstava je součástí celorepublikového projektu Festival OČIMA GENERACÍ, který postupně putuje z jednoho kraje do druhého.

Vernisáž výstavy: 6. 3. v 16.00 hod.

 

EDUARD ŠTORCH

1. 3. - 30. 4. - 3. podlaží budovy 15 (vitríny)

Výstavka dokumentů z fondu knihovny k 140. výročí narození českého spisovatele, pedagoga a archeologa, který proslul svými povídkami a romány především z období doby kamenné a bronzové. Jeho nejznámějším románem jsou Lovci mamutů, vyprávějící o životě pravěkých lovců z období mladšího paleolitu. 

 

JAN ANTONÍN BAŤA

1. 3. - 30. 4. - 4. podlaží budovy 15 (vitríny)

Výstavka dokumentů z fondu knihovny k 120. výročí narození podnikatele Jana Antonína Bati.

Ke stažení: 

Poslední změna: 26.02.2018