Místo vědce generálem

24.09.2014
Historický cyklus přednášek se zaměří na první světovou válku

Ke stému výročí vypuknutí první světové války, které si letos připomínáme, připravila Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně společně se Státním okresním archivem Zlín cyklus tří přednášek věnovaných tomuto válečnému konfliktu. Proběhnou v měsících září, říjen a listopad v přednáškovém sále B ve druhém podlaží krajské knihovny ve 14|15 Baťově institutu a nabídnou zajímavé přednášející i témata.

Cyklus zahájí ve středu 24. září přednáška Mgr. Pavla Šrámka, Ph.D. ze Státního okresního archivu Zlín „Místo vědce generálem“. Začátek besedy je v 17.00 v sále B, budovy 15.

První světová válka zasáhla do osudů celé řady osobností našeho regionu, kterým zásadně změnila život. A právě několik z těch, kteří se vrátili domů, zůstali sloužit v nové armádě a postupně dosáhli až nejvyšších hodností a funkcí, představí Pavel Šrámek. Půjde například o generála Vladimíra Kajdoše, rodáka z Němčic u Holešova, který se stal II. zástupcem náčelníka Hlavního štábu československé armády a na podzim 1938 dokonce i ministrem, o generála Miroslava Tomáše Miklíka, rodáka z Kunovic, který dosáhl funkce I. zástupce náčelníka Hlavního štábu československé armády, chybět nebude samozřejmě napajedelský rodák generál Josef Šnejdárek.

Druhá v řadě je 29. října přednáška „Smrt v hotelu Metropol“, v níž se bude aktivitám Tomáše Garrigue Masaryka za první světové války věnovat PhDr. Dagmar Hájková, Ph.D. z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR v Praze. Připomene, že budoucí československý prezident byl před válkou zvolen poslancem za valašská města, že se při svých cestách za války několikrát ocitl v ohrožení života a pokusí se odpovědět na otázku, co by se stalo, kdyby Masaryk v Rusku v roce 1917 přišel o život. Právě toto téma Dagmar Hájková zpracovala do knihy „Historie na rozcestí – Jak mohly dopadnout osudové chvíle Československa“, která vyšla v loňském roce. Celý cyklus uzavře 12. listopadu PhDr. Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu v Praze. V přednášce „Na křídlech Velké války“ bude hovořit o letcích z českých zemí, kteří v první světové válce bojovali v řadách rakousko-uherského vojenského letectva. Čeští letci jsou totiž spojováni téměř výhradně s druhou světovou válkou a jejich působení v předcházejícím světovém konfliktu je prakticky neznámé. Jiří Rajlich je naším největším odborníkem na tuto problematiku a výsledky svého bádání představil v nedávno vydané obsáhlé knize „Na křídlech světové války – Epizody ze života českých aviatiků v rakousko-uherském letectvu“. Ve svém vystoupení se mimo jiné zmíní také o Jindřichu Broučkovi, pozdějším známém pilotovi firmy Baťa. Na všechny přednášky jste srdečně zváni.

Poslední změna: 12.09.2014

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or, if JavaScript is enabled, replaced with a spam resistent clickable link. Email addresses will get the default web form unless specified. If replacement text (a persons name) is required a webform is also required. Separate each part with the "|" pipe symbol. Replace spaces in names with "_".
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
                                                   
8888888888 ad88888ba 88 ad88888ba
88 d8" "88 ,d88 d8" "88
88 ____ 8P 88 888888 8P 88
88a8PPPP8b, Y8, ,d88 88 Y8, ,d88
PP" `8b "PPPPPP"88 88 "PPPPPP"88
d8 8P 88 8P
Y8a a8P 8b, a8P 88 8b, a8P
"Y88888P" `"Y8888P' 88 `"Y8888P'

Do pole opište číslici z obrázku.